Aktualności

Ćwiczenia jednostek OSP z terenu Gminy Główczyce

Drukuj

6W dniu 24 marca 2017 roku na terenie gminy Główczyce przeprowadzone zostały ćwiczenia przeciwpożarowe dla wszystkich jednostek OSP z terenu gminy. Organizator ćwiczeń, Wójt Gminy Główczyce, postanowił sprawdzić możliwości alarmowania strażaków ochotników za pomocą wdrożonych systemów powiadamiania oraz możliwości prowadzenia działań ratunkowych przez jednostki OSP.


Alarmowanie OSP odbyło się z poziomu gminy oraz równolegle przez Stanowisko Dowodzenia KM PSP w Słupsku. Na alarm niezwłocznie odpowiedzieli strażacy z OSP Główczyce, Pobłocie, Dargoleza, Gorzyno i Izbica. Do ćwiczeń zadysponowano 6 pojazdów pożarniczych 3xGLM, 2xGBA, 1xGCBA. Po przybyciu jednostek na miejsce, kierujący akcją postawił pierwsze zadania: „Przeprowadzić ewakuacje poszkodowanych, przystąpić do gaszenia pożaru i zbudować linię zasilającą na odcinku 100m”. Strażacy jeszcze nie zakończyli prowadzonych działań, a już do kierującego akcją dotarła informacja „Pożar lasu w okolicach miejscowości Gać”. Natychmiast zadysponowano pojazdy pożarnicze do nowego zdarzenia, pozostawiając na „dogaszaniu” trzy pojazdy GLM i strażaków obsługujących motopompy i linie zasilające w wodę. Po zabezpieczeniu pogorzeliska jednostki te dołączyły do zastępów zaangażowanych w gaszenie lasu.
Przeprowadzone ćwiczeniepokazało, że system powiadamiania spełnia zakładane oczekiwania, a jednostki OSP są przygotowane do prowadzenia tego typu akcji.
W ćwiczeniach uczestniczyło łącznie 35 strażaków, 3 pozorantów oraz 5 obserwatorów. Wnioski omówione zostały bezpośrednio po ćwiczeniach, a wspólne ognisko z pieczonymi kiełbaskami dało okazję do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami.

Galeria zdjęć

 

 

Wiadomości

bip  glowczyce SIP     

                         

logo GAZ SYSTEM         brenna        partnerstwo