Aktualności

„NASZ NARÓD JAK LAWA” AKADEMIA UPAMIĘTNIAJĄCA 99 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Drukuj

DSC0245210 listopada 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Apel stanowił prezentację projektu edukacyjnego zrealizowanego przez uczniów klas IIA i IIB gimnazjum przy ZSP w Główczycach. Projekt zrealizowano pod kierunkiem nauczycieli: p. Mai Cysewskiej i p. Renaty Piechnej – Ludko.

 


Uroczystość rozpoczęła się krótkim przemówieniem, w którym uczennica klasy IIA przedstawiła cele projektu i trudności, z którymi mierzyli się drugoklasiści podczas realizacji przydzielonych zadań. Część oficjalną akademii poprowadziła uczennica klasy IIB. Następnie rozpoczęto część artystyczną spotkania. 2 narratorów przeniosło nas w daleką i trudną przeszłość naszego kraju. Uczennice przybliżyły zebranym historyczne okoliczności utraty niepodległości przez Polskę. Następnie zarysowały niezapomnianą drogę do odzyskania wolności przez naszą ojczyznę. Punktem kulminacyjnym akademii była wyjątkowa, niezwykle sugestywna inscenizacja, w której Polska została zaatakowana i zniewolona przez trzech okrutnych zaborców. Uczniowie doskonale wcielili się w rolę oprawców oraz w postać złamanej Polski. Obserwując publiczność nietrudno było zauważyć, iż niejednemu gościowi zakręciła się łza wzruszenia w oku. Nasi gimnazjaliści stanęli na wysokości zadania. Uroczysty apel zwieńczony został piękną recytacją przez uczniów utworów lirycznych nawiązujących tematycznie do utraty i odzyskania niepodległości.
Na zakończenie akademii wystąpił gościnnie zespół wokalny ze szkoły podstawowej pracujący pod kierunkiem p. Barbary Środy i p. Jonasza Mrozika. Uczennice klas IV i V entuzjastycznie wykonały pieśń patriotyczną pt. „Niepodległa, niepokorna”. Uroczystość zakończona została gromkimi brawami licznie zebranych gości, wśród których obecni byli: Wójt Gminy Główczyce pani Teresa Florkowska, dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego pani Beata Głowacka, zastępcy dyrektora: pani Melania Wolska i pani Joanna Szczepańska oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury pan Paweł Żmuda. Wśród gości znaleźli się również: uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum, uczniowie klas III – VII szkoły podstawowej, grono pedagogiczne ZSP, rodzice oraz mieszkańcy gminy Główczyce.
Podsumowując realizację projektu, pragniemy złożyć serdeczne podziękowania dla pani Małgorzaty Mikulak za inspirację i nadzór nad wykonaniem przez uczniów dekoracji i rekwizytów; dla pani Barbary Środy za pomysł na finałową piosenkę patriotyczną oraz dla pana Pawła Żmudy za pomoc, wyrozumiałość i udostępnienie sali widowiskowej na prezentację akademii.
Praca metodą projektu edukacyjnego stanowi obecnie jedną z najbardziej popularnych form pracy z młodzieżą szkolną. Pozwala na kreatywne rozwiązywanie zadań i doskonale sprawdza się jako metoda pracy w grupie. Uczy dzieci i młodzież efektywnego współdziałania, ale i współodpowiedzialności za realizowane przedsięwzięcia. Projekty edukacyjne od lat z powodzeniem realizowane są w klasach gimnazjalnych. Metoda ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy chętnie podziwiają rezultaty działań swoich pociech.

20171110 095225

 

DSC02497

 

 

Wiadomości

bip  glowczyce SIP     

                         

logo GAZ SYSTEM         brenna        partnerstwo