Turystyka

Drukuj

Unikalna fauna i flora, czyste powietrze i spokój to wszystko sprawia,że gmina Główczyce jest idealnym miejscem dla osób ceniących sobie kontakt z naturą. 
Jej miłośnicy znajdują tu lasy bogate w runo, rzeki pełne ryb oraz dobre warunki do aktywnego wypoczynku.

 

DSC 0714* Teren gminy przecinają dwie rzeki - Łeba i Łupawa. W północnej częsci zlokalizowane jest jezioro Łebsko, trzecie co do wielkości w Polsce. To nie tylko atrakcja dla wędkarzy, ale również miłośników spływów kajakowych.

W rzekach oraz w jeziorze występują liczne gatunki ryb, w tym łososiowate (troć wędrowna, łosoś szlachetny), okoń, leszcz, płoć, cetra. Gatunkami charakterystycznymi dla jeziora Łebsko są szczupaki, sandacze, karasie i węgorze.

Rzeki znajdują się w zarządzie Polskiego Związku Wędkraskiego, a jezioro Słowińskiego Parku Narodowego.

 

* Około 28 procent powierzchni gminy zajmują obszary leśne. Na obszarze gminy znajduje się 75 pomników przyrody zarówno w formie pojedynczych okazów jak i skupisk. Zdarzają się też egzotyczne okazy jak np. cypryśnik błotny w Żelkowie.

Duże grupy liczące nawet 50 drzew występują głównie w parkach podworskich m.in. w Wolini, Główczycach, Cieminie, Cecenowie i Wykosowie. Wśród pomnikowych drzew znajdują się dęby szypułkowe, cisy pospolite, klony zwyczajne. Zdarzają się także egzotyczne okazy jak np. cypryśnik błotny w Żelkowie. Na grupy drzew składają się głównie buki zwyczajne, cisy pospolite, dęby szypułkowe i lipy, aleje i szpalery tworzą lipa drobnolistna, dąb szypułkowy. W Główczycach obok hali sportowej znajdują się głaz narzutowy „Maczuga Stolema”.


Atrakcją przyrodniczą gminy są  "Torfowiska Pobłockie" i "Bagna Izbickie", zwane też rezerwatami ornitologicznymi.

20130210021 bagna izbickie

"Torfowiska Pobłockie" zlokalizowane są na południe od wsi Pobłocie i Rzuszcze. Zajmują powierzchnię 112,31 hektara. Obszar w formie kompleksu torfowisk bałtyckich ustanowiono rezerwatem przyrody w 1982 roku. Rezerwat otaczają wzniesienia morenowe. Występują tu wrzosiec bagienny i woskownica europejska. Przez rezerwat poprowadzona jest ścieżka edukacyjna, przy której rozmieszczone są tablice informacyjne i wieża widokowa.
Z kolei "Bagna Izbickie" to rezerwat leśny w okolicach jeziora Łebsko. Zajmuje 847,51 hektara. Ochroną objęte są tu głównie brzeziny bagienne oraz jedno z najpiękniejszych w Polsce zbiorowisk wrzosowisk atlantyckich. Występują tu woskowica europejska, rosiczka okrągłolistna, czy turzyca bagienna. Rezerwat od 2004 roku znajduje się w sieci Natura 2000.
Na terenie gminy znajduje się także największe pod względem powierzchni i zasobów w województwie pomorskim złoże torfu "Gace-Krakulice".
 

* Gmina Główczyce jest niezwykle bogata w atrakcyjne również widokowo obiekty dziedzictwa kulturowego: historyczne założenia pałacowe bądź dworskie z parkami, a także zabudowaniami folwarcznymi, gospodarczymi oraz zagrodami chłopskimi.

Przez gminę wiodą dwa szlaki turystyczne - "Żółty Szlak" oraz "Niebieski Szlak Doliny Łupawy".

Pierwszy prowadzi przez teren Słowińskiego Parku Narodowego, gminę Wicko oraz Smołdzino. Natomiast drugi łączy gminę Smołdzino z Czarną Dąbrówką. Biegnie przez Żelkowo, Zgojewo i Drzeżewo wzdłuż rzeki.

 

 

* Gmina Główczyce pochwalić się może pięcioma zabytkowymi kościołami. Obejrzeć je można w Główczycach, Stowięcinie, Żelkowie, Cecenowie oraz Izbicy. Najstarszy z nich w Stowięcinie pochodzi z XV wieku. Z kolei w żelkowskiej świątyni zachowały się XIX-wieczne witraże oraz organy.

          glowczyce z lotu ptaka 

Bogate walory krajobrazowe i przyrodnicze, ciekawe zabytki kultury, niepowtarzalna atmosfera podczas kultywowania lokalnych uroczystości, tradycji i dziedzictwa połączona z gościnnością mieszkańców, sprawi, że nie zapomną Państwo wizyty na naszej ziemi.

Wiadomości

bip  glowczyce SIP     

                         

logo GAZ SYSTEM         brenna        partnerstwo